Zigzag Battaniye Yapılışı

Sanırım hamileliğim boyunca yaptığım en keyifli şeylerden biriydi Gönenç’ i düşünerek, kullanacağı günleri hayal ederek bu battaniyeyi örmek. Örmesi hem kolay hem de hızlı ilerlediğinden severek örülüyor. Eğer eliniz azıcık tığ tutuyorsa hemen alın iplerinizi, tığınızı ben olabildiğince kolay ve açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Takıldığınız bir nokta olursa lütfen çekinmeden sorun. Elimden geldiğince severek yardımcı olmaya çalışırım. Hadi bakalım başlıyoruz.

Zigzag Battaniye Yapılışı

Öncelikle istediğimiz boyutlara karar verip ona göre zincir çekiyoruz. Zincir sayısı ipinizin cinsine, kalınlığına, inceliğine göre değişeceğinden istediğiniz uzunluğa göre sayıyı ayarlayın. Benimki kenar oyasıyla birlikte 82cm*82cm ölçülerinde ve ben boyutundan memnumun.

Zincir çektikten sonra geriye dönüp 11 tane 2li trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yuvaya 2 li trabzan yapıyoruz ve yukarıya doğru olan kavisi yapmış oluyoruz.

11 Tane 2 li trabzan olduktan sonra 3 zincir atlayıp 4. yuvaya 2li trabzan yapıyoruz. Böylelikle aşağıya doğru olan kavisi de yapmış oluyoruz.

11 taneye tamamladıktan sonra yine yukarıya kavis yaparak aynı şekilde sırayı bitiriyoruz. Sıramız bitince geriye dönüp yukarıya veya aşağıya doğru hangi kavis varsa ona göre devam ediyoruz.

Eğer yukarıya doğru kavisle başlıyorsa 10 tane 2’li trabzan yapıp 11. Yi 3 zincir olan boşluğa yapıp 3 zincir çekip tekrar aynı boşluğa 2’li trabzan yapıp 11 taneye tamamlıyoruz. 11 taneyi tamamladıktan sonra aşağıya kavis için 2 zincir atlayıp 3. Yuvaya 2li trabzan yapıyoruz ve aynı şekilde sırayı tamamlıyoruz.

Battaniyemiz istediğimiz uzunluğa gelene kadar örüyoruz. Bittikten sonra etrafını bu şekilde de bırakabilirsiniz ama ben daha derli toplu olması için minicik bir oya yaptım kenarına.

İpim Nako Hoş geldin Soft tığ 2.5 numara. Ben 3 renk kullandım ama 2 renkle veya rengarenk de çok güzel oluyor. Tamamen size kalmış. Hadi bakalım tam örgü mevsimiyken battaniyesiz ev, battaniyesiz bebek kalmasın.

5 Yorum
 1. Merve

  Mutlaka bunu deneyeceğim Pınar abla.

 2. Hafize

  Çok güzel mis.deniyorum.ve iki defadır sokuyorum.ucuncu denemeye başlıyorum. Sanırım bu defa anladım. Ben kenarında görmek isterdim.etrafini yani.cok güzel anlatmış siniz .tesekkurler?

  1. Pınar

   Rica ederim 🙂 Bir daha ki zigzag battaniye maceramda kenarlarını da ayrıca çekip yazımı güncelleyeceğim.

 3. Şadiye

  Merhaba Pınar elinize sağlık çok güzel olmuş bende ördüm ama kenar oyasında kaldım rica etsem kenar oasınıda paylaşırmısınız

  1. Pınar

   En kısa zamanda ekleyeceğim Şadiye (:

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.