Mevsim Apartmanı

Kitap okumak, kitaplara dokunmak,koklamak,gözümün önünde tutmak,kitap alışverişi yapmak,kitap konuşmak kısacası kitap ve kitaba dair her şey benim için hep çok önemli oldu. Hep çok sevdim. Madem bundan böyle buradayım burası da kitapsız kalmasın dedim. Şu sıralar okuma hızım oldukça düşse de, okunacaklar listem gittikçe kabarsa da hem kendi kitaplarımdan hem Gönenç’ in kitaplarından zaman zaman bahsedelim çok isterim. Umarım siz de seversiniz.

O zaman ilk konuğumla başlayalım;

MEVSİM APARTMANI- Sumru UZUN

“Yüreğinin rutubetli odalarında yeniden çiçekler açacağını düşünmek hoşuna gidiyordu”

Bir hayalin gerçekleşmesine tanıklık ettiniz mi hiç? Ben ettim. Kendi güzel, gönlü güzel Sumru’mun gözbebeği “Mevsim Apartmanı” gerçekleşmiş en güzel çocukluk hayallerinden biri. Naif yüreğinden çıkan öyküler öyle sıcak öyle samimi ve öyle içten ki..

On iki dairelik bir apartman olan” Mevsim Apartmanı”nda bazen bir kedinin,bazen mis kokulu bir çöreğin,bazen başını okşamak istediğiniz bir çocuğun bazen de yaşlı bir çiftin ağzından anlatılan; farklı objeler üzerinden ilerleyen on iki öykü okuyorsunuz. Okuyorsunuz demek biraz haksızlık olur. Çünkü elinize alır almaz o apartmanın bir sakini olup komşularınızın hayatına ortak oluyorsunuz. Onların öykülerinde, yaşadıklarında mutlaka kendi yaşanmışlıklarınızdan bir parça buluyorsunuz. Arka planda mevsimler değişiyor ama okuduğunuz her öykü içinizi ısıtıp yüreğinize umut kırıntıları serpiyor. Bütün olumsuz düşüncelerinizi uzaklaştırıyor. Umudun hep olduğunu,hayatın her şeye rağmen yaşamaya değer olduğunu,iyiliğin mutlaka kazanacağını üstüne basa basa hatırlatıyor. Bitirip kapağını kapattığınızda yüzünüzde sebepsiz bir tebessüm kalıyor. Aklınız karıştığında, içiniz daraldığında veya soğuk kış günlerinde elinize alıp rastgele bir öykü okumak için hep elinizin altında dursun istiyorsunuz.

Yazma geçmişi oldukça eskilere dayanan Sumru’ yu okuyucuyla buluşturan yumuşacık, pamuk şekeri tadındaki bu kitap aynı zamanda bir “ilk kitap” ve biliyorum ki devamı gelecek.. Yolun açık, okurun bol,hayallerin gerçek olsun nam-ı diğer @fiyonkkmakarna ..

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.