Diş Buğdayı

Bebeğin buğday gibi güçlü,düzgün ve sağlıklı dişleri olması için ilk dişi çıkınca yapılan ve kökeni çok eskilere dayanan bir gelenek diş buğdayı. Bebeğim olmadan önce bana sorsalar belki de gereksiz bulurdum. Malum bebeğin ilk yılında kutlamaya değer çok şey oluyor “Amaaan bu da olmayı versin canım! “ diyebilirdim. Ama insan yaşamadan anlamıyormuş gerçekten. Bebeğine ait her şeyi kutlamak, keyifli anlar geçirmek ve geriye dönüp baktığında anı kutusunu güzel hatıralarla doldurmak istiyormuş. İşte böyle organizasyonlar da buna vesile oluyormuş.

Aslında Gönenç’ in ilk dişi çıkalı epey zaman oldu ama maksat sevdiklerimizle olmak, hep birlikte kutlamak olduğundan ailelerimizin de katılabileceği en uygun tarihi beklemeyi tercih ettik. Gerçi ilk iki dişi birkaç gün arayla çıktı çıkmasına da üçüncü dişi ha bugün ha yarın çıkacak derken, bütün uykusuzluk ve huzursuzluklarını buna yorarken hala çıkmadı. Bakalım belki de eli kulağındadır ve diş buğdayını yapmamızı bekliyordur.

Diş Buğdayı

Gelelim detaylara aslında diş buğdayının kendi içinde ritüelleri var. Diş buğdayı yemek, bebeğin başından aşağı buğday taneleri dökmek, nesnelerle veya kartlarla meslek tahmini yapmak. Hatta bazı yörelerde dişleri kolay çıksın diye bebeğin atletini yırtmak gibi. Biz korkabilir ve sonrasında yüzü asılır diye düşünerek başından aşağı buğday serpme ve atlet yırtma olaylarını pas geçtik. Ama diğerlerini yaptık. Aslında biz bize, aile arasında sayılabilecek bir kutlama oldu. Mekan olarak sitemizin kafeteryasını tercih ettik.

Diş Buğdayı Hazırlıkları

Doğumunda ve mevlütte mavi kullanmayınca bu kez maviyi kullanalım diyerek temamızı gökyüzü olarak belirledik. Masayı, süslemeleri kız kardeşim ve eşimle birlikte hazırladık. Balon ve elyaf kullanarak temamızı destekledik. Mama sandalyesinde tül, rafya ve kurdele kullandık. Yazıları, etiketleri çizip matbaadan çıktı aldık. Çocuklar için pamuk şekeri, patlamış mısır, kavanozda şekerler hazırlayıp hem çocukları sevindirdik hem konseptimizi tamamladık. Pastası  şeker hamurlu olacağından kurabiyeleri de öyle olmasın dedik ve kendimiz yaptık. Ortaya böyle şirin bulut kurabiyeler çıktı.

Tarifi ve yapılışını en kısa zamanda ekleyeceğim. İkramlıkların bir kısmını anneannesi bir kısmını da babaannesi hazırladı. Diş buğdayında ise çok fazla şekerleme ve çikolata olmasın diye düşünüp akşamdan iyice yıkayıp kaynattığımız buğdaya kuru meyveler, ceviz ve nar ekledik. Ekstradan şeker kullanmayı tercih etmedik ama siz dilerseniz damak tadınıza göre pudra şekeri ilave edebilirsiniz. Hazırladığımız diş buğdayını porsiyonluk kaselerde ve üzerine diş şeklinde şekerleme yerleştirerek servis ettik.

O gün bizim uykusuz Gönenç uyuyunca biz onsuz çay partisine başlamak durumunda kaldık ve son çaylarımızı yudumlarken uyanıp hemen olaya adapte oldu. Ortam,süsler,misafirlerimiz hepsi çok ilgisini çekti ve hepsine çok sevindi. Pastamızı kestik,buğdayımızı yedik,bol bol fotoğraf çektik ve günün en merak edilen kısmına geldik. Meslek seçimi 🙂 Bunun için meslek kartları ve tahmin kartları yaptırmıştım. Önce misafirlerimize tahmin kartlarımızı dağıtıp sizce büyünce ne olacak diye sorduk. Öyle güzel cevaplar ve yorumlar yazılmış ki.. Hepsini ileride okuması için anı kutumuza yerleştirdim bile.

Sonrasında meslek kartlarını dizip ortasına Gönenç’ i oturtup seçimini yapmasını bekledik ve bizimki kendinden emin bir şekilde lakabının da hakkını vererek iş adamını seçti. Eeee patron bebekten de bu beklenirdi. Ardından bugünün anısına yaptırdığımız minik hediyeliklerimizi misafirlerimize dağıtarak günü çok güzel bir şekilde noktaladık. Emeği geçen,gelen,gelmek isteyip gelemeyen,iyi dileklerini eksik etmeyen tüm sevdiklerimize çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız. Böyle günler sizlerle güzel.

 

Meslek kartları ve tahmin kartları @enjoymyparty

Hediyelik diş macunu ve fırçalar @mutluyuzler_tasarim

Pasta @pastaannecim

Gönenç kıyafet  pantolon @zara gömlek @hm

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.