Minik Köfteli Terbiyeli Çorba Tarifi

Bu aralar Gönenç’ in yumurtayla arasının hiç iyi olmadığından daha önce de bahsetmiştim. Her sabah değişik şekillerde sunsam da genellikle reddediyor. Ben de yumurta gibi önemli bir protein kaynağını her gün az da olsa tüketebilmesi adına gün içerisinde ya terbiyesine yumurta eklediğim bir çorba ya da yumurta ekleyerek yaptığım köfte/mücver yedirmeye çalışıyorum.

Bu da öyle günlerde yaptığım anneannesine ait bir tarif. Köftesini yaparken çok az tuz ekleyip çorbaya koymuyorum. Gönenç için olan kısmını ayırdıktan sonra tuz, pul biber ve nane ekliyorum ve bizim de bayılarak yediğimiz bir çorba oluyor. Böylece hem ona ayrı hem bize ayrı çorba pişirmeme gerek kalmıyor.

Malum zaman hepimiz için çok önemli olunca böyle tarifler hayat kurtarıyor. Çorbayı tuz ve karabiber eklemeden yaparsanız ve içerisindekileri de 3 gün kuralına uyarak daha önce denediyseniz 8 aydan itibaren köftelerini ezerek bebeğinize verebilirsiniz. Gelelim hem besleyici değeri hem de lezzeti oldukça yüksek olan bu çorbanın nasıl yapıldığına;

Minik Köfteli Terbiyeli Çorba Malzemeler

  • 100-150 gr kıyma (miktarı tahmini olarak yazıyorum siz isteğinize göre ayarlayabilirsiniz)
  • 2-3 kaşık tel şehriye
  • 4-5 kaşık yoğurt
  • 1 yumurta sarısı
  • 1/2 limon suyu
  • 3-4 kaşık tam buğday unu (1-2 kaşığı köfteleri yuvarlamak için)
  • 4 -5 küp peynir altı suyu (buz poşetlerine koyup dondurduğum peynir altı suyu. Koymak zorunda değilsiniz ama besleyici değerini arttırmak adına elimde varsa çorbalarına mutlaka ekliyorum)
  • çay kaşığının ucuyla tuz ve karabiber (1 yaş üstü için)
  • 2-3 bardak su veya et suyu (istediğiniz kıvama göre miktarını ayarlayabilirsiniz.)

Minik Köfteli Terbiyeli Çorba Tarifi

Kıymaya karabiber ve tuz ekleyerek eğer 1 yaşın altındaki bebeğimiz için yapıyorsak sadece kıymayı güzelce yoğuruyoruz. (Köftesine ben irmik,bulgur falan eklemedim  ama siz dilerseniz koyabilirsiniz. Ama o zaman kullanmanız gereken su/et suyu miktarını da arttırmanız gerektiğini unutmayın)Daha sonra bebeğimizin tek lokmada kolayca yutabileceği büyüklükte köfteler yapmak için oldukça minik parçalar alıp yuvarlıyoruz. Elde ettiğimiz köfteleri 1-2 kaşık tam buğday unu koyduğumuz tabağa atarak arada tabağı hafifçe sallayıp köftelerin una bulanmasını, böylece birbirine yapışmamasını sağlıyoruz. Daha sonra su (eğer varsa et suyu da kullanabilirsiniz. Ben evde kalmadığı için ve zaten köfteli bir çorba olduğu için kullanmadım) ve peynir altı suyunu kaynatıp içine şehriyeleri atıyoruz.

1-2 dakika kaynattıktan sonra köftelerini ilave ediyoruz. Onlar kaynarken biz diğer tarafta terbiyesini hazırlıyoruz. Bunun için derin bir kasede yumurta sarısı ve yoğurdu iyice çırpıyoruz. Üzerine limon ve unu da ekleyerek boza kıvamında, pürüzsüz bir karışım elde edene dek tel çırpıcıyla çırpmaya devam ediyoruz. Köfteler ve şehriyeler biraz yumuşayınca terbiyeyi ilave ediyoruz. Terbiyeli her yemekte olduğu gibi bunda da önemli olan kesilmeden terbiyeyi eklemek. Bunun için ben kaynayan sıvıdan kepçeyle alıp çırpıcıyla sürekli karıştırdığım terbiyeye azar azar ilave ediyorum.

3-4 kepçeyi aynı şekilde ekleyip terbiyenin sıcaklığını biraz yükselttikten sonra bu kez çırpıcıyı kaynayan sıvıya alarak ve sürekli karıştırarak yavaş yavaş terbiyeyi ekliyorum. Böylece kesilme problemi olmuyor. Ardından kısık ateşte şehriye ve köfteler pişene kadar kaynatıyoruz. Dediğim gibi ben bu aşamada Gönenç için olan kısmı ayırıp üzerine bir parça tereyağı veya zeytinyağı koyup nane ekliyorum ve çorbası hazır oluyor. Geriye kalan kısmına da tereyağında kızdırdığım pul biber ve nane ile tuz ekleyerek 1 taşım kaynatıyorum ve gerçekten lezzetli olan bu çorbayı ailecek bayılarak tüketiyoruz. Deneyin belki hem siz hem de miniğiniz çok sever.

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.