Ahşap Tezgah Kullanışlı Mı?

Beğenilse bile iş yaptırmaya gelince vazgeçilen veya korkarak yaptırılan bir tezgah çeşidi bence ahşap tezgah. Benim için de öyle oldu. Yıllardır çok beğenmeme, araştırmama, sorup soruşturmama rağmen “Tamam bu olsun“ dedikten sonra bile çok fazla çekincem vardı.

Mesela biz milletçe köpürtüp köpürtüp durulamayı pek severiz. Böyle bir durum tabi ki ahşap tezgahta mümkün değil. Bundan önceki evimde tezgahım çimstone tezgahtı. Hemen lekelenip bu lekeler kolay çıkmadığı için de sık sık köpükleyip durulamak durumunda kalıyordum. Ama ahşap tezgahı hem daha dikkatli kullanıp üzerinde doğrudan lekeye sebep olacak bir işlem yapmadığımdan lekelenmiyor hem de üzerindeki boya/cila sayesinde leke tutmuyor. Tabi o cila çizilirse çizilen kısım bence leke tutar ve o leke nasıl çıkar şimdilik bir fikrim yok açıkçası. Köpükleyerek yıkanamadığından bana temiz gelmez diyenler de oluyor. Çok güçlü ağartıcılar,cif krem temizleyici gibi çizebilecek ürünler kullanamasanız da nemli bir bezle ve uygun temizleyicilerle gayet silip kurulaya biliyorsunuz. Bir sürü doğal, zararsız çamaşır suyu alternatifi ürün arasından birini seçerek kullanınca hijyen konusunda da sıkıntı yaşamamış oluyorsunuz. Zaten gün içerisinde sık sık silindiğinden köpükleyerek yıkamanın da ben hiç eksikliğini hissetmiyorum açıkçası.

Suyla ilgili beni asıl zorlayan şey her kullanımdan sonra lavabonun etrafını mutlaka ama mutlaka kurulamak gerekmesi. Buna da bir süre sonra eliniz alışıyor, elinizin altında sürekli bir kuru bez bulundurmaya başlıyorsunuz orası ayrı.

Diğer konu üzerine doğrudan sıcak tencere, tepsi koyamamak. Benim öncesinde de doğrudan tezgah üzerine koyma alışkanlığım olmadığından bu konunun üzerinde bile durmadım. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa ve vazgeçemem diyorsanız sıkıntı olabilir. Onun dışında tek sıkıntı yanlışlıkla misafirlerinizin koyabilmesi. Onu da tezgah üzerinde nihale bulundurarak kolayca çözebilirsiniz.

Yine aynı şekilde doğrudan üzerinde kesme, doğrama, kuvvet gerektiren işlemler yapmamak gerekiyor. Bunu da zaten çoğumuz kesme tahtalarının üzerinde yaptığımızdan dert etmiyorum. Hatta bu işler ve üzerine sıcak tencere, tepsi koymak için İkea’da satılan oldukça büyük bir kesme tahtası var. Bir ucundan tezgaha tutunuyor ama kolayca iterek sağa sola hareket ettire biliyorsunuz. Ben hemen hemen bütün işlerimi bu tahtanın üzerinde yapıyorum. Onun üzerini toparlayıp bir de silince zaten tezgahtaki dağınıklık bitmiş oluyor. Üstelik tezgah da zarar görmemiş oluyor.

Bence bunlardan ziyade elinizden yanlışlıkla tencere, tava, bardak gibi bir cisim düşüp sert bir şekilde çarparsa üzeri zedelenebiliyor. Asıl dikkat edilmesi gereken de bu. Ama benim gibi işlerini hızlı hızlı yapmaya çalışan ve sıklıkla ufak tefek mutfak kazalarına sebep olan biri bile henüz çok büyük bir sıkıntı yaşamadıysa siz de kolay kolay yaşamazsınız 🙂

Ahşap tezgah kullanımı zaten dikkat gerektirirken bir de üzerine hem daha düz bir görüntü elde etmek hem de dümdüz beyaz modern dolaplara biraz sıcaklık katmak için tezgah arasını da aynı malzemeden yaptırdık. Yani bu durumda hem tezgaha hem de tezgah arasına dikkat etmem gerekiyor. Bunun için de yaptığım iki şey var biri ocağın olduğu kısımda yemek yaparken tezgah arası yağlanabileceğinden o kısımda bir cam kesme tahtası kullanıyorum.

Böylece her seferinde tezgah arasını silmek yerine camı yıkayıp kolayca temizliyorum. Ama koymasam da çok problem yaratacağını zannetmiyorum açıkçası. Diğeri de ikisinin birleşim noktasına dikkat etmek. Genelde ahşap tezgahlarda tezgah arası ile birleşim yerinde (tezgah arası da ahşap olan örnek görmedim ama ahşap ve fayansın birleşme yerlerinde sıklıkla karşıma çıkıyor) alüminyum çerçeve kullanılıyor.

O görüntüden çok hoşlanmadığımdan ve bizim mutfağımızla çok alakasız olacağından silikonla birleştirmeyi tercih ettik. Ustamız sıkıntı çıkmayacağını, gerekirse silikonun belirli aralıklarla kolayca yenilenebileceğini söylese de o noktalarda silikon aşınır da su girer diye çekinmiyor değilim. Bu nedenle de birleşim yerinin kuru olmasına özellikle dikkat etmeye çalışıyorum.

Yani genel kanı ahşap tezgahın asla kullanışlı olmayacağı yönünde olsa da bence kesinlikle “aslaaaa” denilecek kadar da değil. Evet diğer tezgahlara göre kullanımı dikkat gerektiriyor, biraz daha özen istiyor ama eğer bu görüntüyü seviyorsanız da kelimenin tam anlamıyla “ gülü seven dikenine katlanıyor.”

Umarım aklınızdaki sorulara cevap olmuştur. Eğer atladığım bir nokta varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim.

8 Yorum
 1. Şule

  Merhaba pınar hanım. Hala memnun musunuz ben de sizin gibi hem tezgahı hem de tezgah arasını ahşap yaptırmak istiyorum da. Bir de sandalyeleri çok beğendim onlar neden?

  1. Pınar

   Merhaba tezgah üzerinde 1-2 yerde çizik var onun dışında problem yok hala memnunum yani 🙂 sandalyeleri de @sandalyeonline dan almıştık.

 2. Aslı

  Merhaba Pınar hanım ustanızın bilgilerini ve mutfak ve banyo değişimi maliyetinin ne kadarA mal olduğunu öğrenebilir miyim,anneme sürpriz yapmak isterken sizin değişiminize denk gelmek çok heyecanlandırdı

  1. Pınar

   Merhaba biz evin tamamını yaptırdığımız için tek tek maliyetlerini maalesef bilemiyorum. Sadece mobilya ustamızın iletişim bilgileri mevcut onu da size mail olarak gönderiyorum. Sevgiler

 3. Firdes

  Merhaba ben de Mutfağımı yenilemek istiyorum ben ustanızın (mobilya ustası var yanılmıyorsam sizde) ismini alabilir miyim. Teşekkürler

  1. Pınar

   Merhaba Firdes e-posta ile ustamızın bilgilerini gönderdim 🙂

 4. Meyra

  Merhaba Pınar hanım ahşap tezgahı nereden yaptırdınız istanbulda oturuyorum bilgilendirirseniz sevinirim mirde malzemesi masif mi acaba

  1. Pınar

   Merhaba Meyra, Ankara’da ustamız masif malzemeden yaptırdım.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.