Gönenç’in İkinci Yaşını Kutladık

Gönenç’in ilk yaşını büyük bir organizasyonla kutladıktan sonra bu yıl aile arasında minik bir kutlama yapalım istedik. Çok ayrıntıya girmeden küçük dokunuşlarla oldukça sade bir kutlama planladık. Bunun için mümkün olduğunca az detayı olan bir masa ve masanın önünde duracağı duvara sade bir duvar süsü yapmaya karar verdik.

Duvar süsünde makrame ve çemberlere yapılan çelenkler arasında kalıp kendi kendime yapmam biraz daha kolay olacağından çelenklerde karar kıldım. Bunların yapımında çember olarak belki başka malzemeler de kullanılabilir ama benim bulabildiğim en uygun malzeme ahşap yorgan kasnakları oldu. Bu kasnakların 50 cm lik boyutundan kullandım ve bizim alanımız için ideal büyüklükte oldu. Kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre boyutuna karar verebilirsiniz. Ben 2 tane kasnak aldım çünkü o metal bağlantı kısımlarını duvara tutturamazsam elimde alternatif olsun istedim ve iyi ki öyle yapmışım. O metal kısım benim tahminimden de ağır çıktı ve duvara sabitleme konusunda sıkıntı yaratacağını düşünerek kasnakların sadece iç kısımlarını kullandım. Okaliptüs yapraklarını çok sevdiğimden ve çok zarif bulduğumdan süslemek için de bunları tercih ettim. Yaprakları da yine internette “yapay okaliptüs” olarak aratıp güvendiğim bir siteden sipariş verdim. Beklediğimden çok daha güzel çıktı açıkçası. Okaliptüsleri kasnağa jüt ipiyle bağlayıp sarkan kısımları da sakız yapıştırıcı kullanarak sabitledim. Bu amaçla silikon da kullanabilirsiniz. Çelenkleri yapmak kolay ama açıkçası duvara sabitleme kısmı biraz zor oldu. Ben ilk etapta cırt cırtlı bantları kullanarak sabitlemeyi düşünmüştüm ama yeterince sağlam olup olmayacağı konusunda kararsız kalınca dayımız yine imdadımıza yetişti ve misina kullanarak elektrik kapağının olduğu kısma tutturdu. Bu haliyle çok sağlam oldu. Hatta o kadar sağlam oldu ki kıyıp çıkartamadık. Ama ilerleyen günlerde salondaki duvardan çıkartıp oturma odası veya balkon duvarında değerlendirmek gibi planlarım var. 🙂 Çember çelenk konusunu kapatmadan önce şunu da eklemeliyim ki eğer bu çemberlerden yapmaya karar verirseniz pinterest uygulamasında “hoop wreath” olarak arama yaparak çok güzel örneklere ulaşabilirsiniz.

Aile arasında bir kutlama olsa bile sevdiklerimize minik birer hatıra olsun, baktıkça bizi hatırlasınlar ama işlerine de yarasın diye düşünerek hediyelik oda kokusu hazırladım. Bunun için de şişe,çubuk ve kokuyu yine internette araştırıp bana makul gelen bir siteden aldım. Daha önce hiç alışveriş yapmadığım bir site olmasına rağmen hem hızlı kargo hem de çok iyi paketlemelerinden dolayı çok memnun kaldım. Etiketleri ise Panora AVM de bulunan Office Store Mağazasında 10-15 dk da çok çok uygun bir rakama yaptırdım. Ben ne istediğimi anlattım onlar şipşak yaptı. Bu tarz etiketler için çevrenizdeki kırtasiye veya baskı işleri yapan mağazalarda veya internette çok fazla alternatif bulmanız mümkün.

Şişeleri hazırlama kısmı bence çok keyifliydi. Eğer eliniz bu işlere yatkınsa zaten nasıl yaptığımı anlatmama dahi gerek yok ama konuya yabancı olanlar için bile çok basit bir işlem. Şişeleri zevkinize göre seçtiğiniz oda kokusuyla doldurup kapattıktan sonra etiketlerini yapıştırıp, çubukları jüt ipiyle kapaklarına bağlıyorsunuz ve kenarlarına silikonla okaliptüs yaprağı yapıştırıyorsunuz olup bitiyor. Ben bu şekilde yaptım ama tülle,çiçekle,kurdeleyle de süsleyebilirsiniz tamamen zevkinize ve hayal gücünüze kalmış.

Doğum günü pastasını başlangıçta kendim yapmak istedim ama hem hazırlıklar hem de ele avuca sığmayan bir oğlan çocuğuyla çok zor olacağından bu işi güvendiğim bir pastaneye devrettim. Onlar pastayı yaptı ben de çöp şiş, beyaz etiket ve ip kullanarak hazırladığım banner ve okaliptüs yapraklarıyla süsledim.

Masanın üzerinde de fazla kalabalık istemediğimden sadece okaliptüs dalları,doğum günü pastası, evdeki mevcut zürafa biblolarını ve hediyeliklerimizi kullandım. Hediyeliklerimizi de geçen yılki doğum gününde de kullandığımız ahşap kasalarımızın üzerine yerleştirdim. Masanın üzerinde örtüye ihtiyaç duymadım ve bu halini biz çok sevdik.

İkramlıkları da anne-babaanne-anneanne ortak çalışmasıyla hazırladık. Onları da karmaşık bir görüntü yaratmamak ve servis açısından kolaylık olması açısından mutfak masasına yerleştirmeyi uygun buldum. Sizlere de fikir olması açısından onların fotoğraflarını da ekliyorum. Eğer tarifini merak ettikleriniz olursa yazmanız yeterli. 🙂

Yani aslında çok da ayrıntısı olmayan doğum günümüzün ayrıntıları bu şekilde. Neyi nereden aldığımı aşağıya ekliyorum. Eğer atladığım veya daha ayrıntılı bahsetmemi istediğiniz bir konu varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim. Umarım hepsi işinize yarar.

Kasnaklar: www.goblen.com.tr (ağaç bağlantılı yorgan işleme kasnağı 50 cm/No:15) Okaliptüs yaprakları: www.hepsiburada.com dekorsende yapay okaliptüs demet Oda kokusu malzemeleri: www.e-eminonu.com (bambu kare oda kokusu şişesi 50 cc altın kapak, bambu çubuk, bambu oda kokusu parfümü (yasemin) )

Pasta : Ankara Kafes Fırın

Pasta standı: LC Waikiki Home

Zürafa bibloları: Linens

Kıyafetler Gönenç Pantolon: Zara

Papyonlu badi: H&M

Pınar Gömlek: Koton

Etek: H&M

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.