Arçelik Gurme Çay Makinesi

Merak edilenler serisinde sıra çay severlere geldi. Arçelik gurme çay makinesi. Kendisi mutfağımızı şenlendireli 1.5 sene oldu.

İtiraf etmem gerekirse benim bu makineyi tercih etmemin asıl sebebi görüntüsü. Şöyle ki elimizdeki çay makinesi bozulunca arayışa girdiğimiz dönemde daha özelliklerine bile bakmadan görür görmez kesinlikle bu demiştim. Özelliklerini öğrenmek için mağazaya girmemizle alıp çıkmamız bir oldu zaten. Yani aramızdaki bağ tamamen duygusal ? Dış görünüşünde hemfikir olduysak gelelim özelliklerine.

Arçelik Gurme Çay Makinesi Özellikleri

Siyah çay, yeşil çay veya diğer bitki çaylarını demlemek için kullanabiliyorsunuz. Demleyeceğiniz türe göre su sıcaklığını ve demlenme süresini otomatik olarak belirliyor ama ben sadece siyah çay için kullanıyorum. Bu nedenle tüm deneyimlerim siyah çayla ilgili.

Çayınızı,suyunuzu makineye koyduktan sonra çay türünü, çay lezzetini (yani hafif-orta-sert nasıl seviyorsanız ) ve çay miktarını (az-orta-çok) seçip düğmesine basıyorsunuz gerisini kendisi hallediyor. Seçtiğiniz lezzete göre 11-15 veya 20 dakika içerisinde çayınızı demleyip alttaki demliğe aktarıyor ve çayınızın hazır olduğuna dair zil sesiyle haber veriyor. Demlik haznesinin altında bulunan ısıtıcı sayesinde çayınız sürekli sıcak kalıyor. 1 saat sonunda ise sizi kapanacağına dair zil sesiyle uyarıp kapanıyor.

Dilerseniz çayını,suyunu koyup zaman ayarı ile istediğiniz saatte çayınızın hazır olmasını sağlayabiliyorsunuz ki bu sabahları çok iyi oluyor. Hazır demlenmiş çay kokusuyla uyanıyorsunuz.
Demlediğiniz çayın görüntüsü berrak oluyor ve kullandığınız çayın tadını çok daha iyi alıyorsunuz. Üstelik az miktarda çay kullanarak çok daha lezzetli çay demleyebiliyorsunuz. Miktar olarak “az” ayarında bile 4-5 çay bardağı çay içebiliyorsunuz.

Misafiriniz geldiğinde çay biterse biliyorsunuz ki 15-20 dakika içerisinde yenisi hazır.
Ayrı bir su ısıtıcısına ihtiyacınız yok su ısıtıcı özelliğini de kullanabiliyorsunuz.
Temizliğine gelecek olursak; 2-3 kullanımda bir 30 saniye kadar kendini temizleme özelliğini kullanıyorum. Demlik kısmını çoğunlukla bulaşık makinesinde yıkıyorum. Su ısıtıcı kısmı kireçlenince de suya limon tuzu ve sirke ekleyip çalıştırıp o suyu döküp tekrar suyla çalıştırıyorum ve tertemiz oluyor. Peki olumsuz yanı yok mu?

Arçelik Gurme Eksi Yönleri

Mesela poşet çay kullanamıyorsunuz çünkü içerken o poşetin tadını alıyorsunuz resmen. Temizlerken çay haznesi kısmında çok az çay kalabiliyor peçete ile alınca o konu da sıkıntı olmaktan çıkıyor.

Demlik kısmı biraz hassas ben bir kez yerine takarken kırdım ama internette orijinal yedek parçaları kolayca bulunuyor.

Eğer tezgahınızda yeriniz varsa ve yeni bir çay makinesi almayı düşünüyorsanız bence bir şansı hak ediyor?

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.