Delonghi ESAM 4500 Magnifica Kahve Makinesi

Merak edilenler serisine kahve makinesiyle başlayalım istedim. Tam adıyla Delonghi Esam 4500 Magnifica 3 yıldır bizimle. Kahve düşkünü bir çift olarak kahve makinesi edinme kararını vermemiz çok kısa sürdü ama hangi makineyi alacağımıza karar vermemiz epey zamanımızı aldı. Biliyorsunuz ki piyasada çok fazla marka ve ürün çeşitliliği var. Başlangıçta fiyat olarak biraz daha uygun olduğundan kapsüllü makinelere yöneldik.

Ancak bu tip makinelerde tek marka veya makinenizle uyumlu olan sınırlı sayıda kahve çeşidine bağımlı kaldığınızdan üstelik uzun vadede kapsül kahvelerin daha maliyetli olabileceğini düşündüğümüzden vazgeçtik. Değişik kahveler denemeyi,gittiğimiz ülkelerden valizimiz kahve dolu dönmeyi sevdiğimizden vazgeçmemiz pek de zor olmadı açıkçası.

Kapsüllü olmayan makineler arasında Delonghi nin öne çıktığına kanaat getirip entegre çekirdek kahve öğütme fonksiyonu olan bir model arayışına girince de bu makinede karar kıldık.

Delonghi ESAM 4500 Magnifica Özellikleri

Makine ile espresso bazlı kahveler hazırlayabiliyorsunuz. Biz bugüne kadar espresso, americano,latte ve capuccino için kullandık hepsinde de aradığımız lezzeti zahmetsizce yakaladık.

Kahvenizi hazırlamak için yapmanız gereken tek şey sadece istediğiniz kahve çeşidinin tuşuna basmak. Sütlü bir kahve tercih edeceğiniz zaman ise süt kabını yerine yerleştirip sonrasında seçiminizi yapmak.

Kahvenizin yoğunluğunu/sertliğini,öğütülme inceliğini,bardağınızın hacmine göre miktarını ayarlayabiliyorsunuz.

Çekirdek kahve veya makine için öğütülmüş kahve kullanabiliyorsunuz. Ama benim tavsiyem eğer mümkünse çekirdek kahve kullanmanız yönünde. Çünkü her bir fincan için anında öğütme işlemi yapıp kahvenizi öyle hazırladığından içtiğiniz kahvenin aromasını çok daha iyi alabiliyorsunuz. Bizim bu modeli seçmemizdeki temel etken de bu zaten.

Bakımına gelecek olursak

Sütlü içeceklerden sonra yine tek tuşla süt akışının olduğu kısım temizleniyor. Makineyi kapatırken de makine otomatik kendisini temizliyor. Su kabına su koymak ve atık kabını boşaltmak dışında günlük bakımı için yapmanız gereken bir şey yok. Bir de kullandığınız suyun sertliğine göre belirli periyotlarda “kireç çözme” uyarısı verdiğinde basit bir kireç çözme işlemi yapıyorsunuz o kadar.

Olumsuz söyleyebileceğim ne var diye düşündüm sanırım tek şey sütlü kahvelerde sütü doğrudan buzdolabından çıkartıp kullandığınızda kahveniz aşırı sıcak olmayabiliyor.-ki ben bu halinin de yeterli sıcaklıkta olduğunu düşünüyorum o ayrı-Eğer siz çok sıcak olmasını seviyorsanız onu da bardaklarınızı makinenin üst kısmında bulunan ısıtma tepsisinde tutarak veya kahve yapmadan önce sıcak sudan geçirerek çözebilirsiniz.

Özetle aldığımız günden bu yana evde hakkını vererek kullandığımız şeylerin başında geliyor kendisi. Kahve severim her gün kullanırım diyorsanız verdiğiniz ücretin hakkını gerçekten veriyor. Ama ben ayda yılda bir kahve içerim diyorsanız da ölü yatırım olur kanaatimce.

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.