Bebekler için Kitap Önerileri

Bebeklerimizi ne zaman kitaplarla tanıştırabileceğimizi ve kitapları sevmesi için neler yapabileceğimizi daha önce bu yazımda paylaşmıştım. Burada yazanlar sayesinde şimdilik kitaplarla aramızın oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Peki hangi kitapları tercih ediyorsunuz? Nerelerden alıyorsunuz? Kitap önerileriniz neler?  diye soranlar için de bundan böyle Gönenç’in sevdiği kitapları seri halinde buradan paylaşmaya karar verdim. Umarım sizler de bu seriyi seversiniz ve işinize yarar.

Kitap alışverişlerimi nerelerden yapıyorum?

Ben alacağım kitapları genelde kitapçılarda inceleyip hatta Gönenç’ i de buna dahil edip verdiği tepkileri de göz önünde bulundurarak online satın alıyorum. D&R,idefix,kitapyurdu,bkm kitap tercih ettiğim siteler arasında. Hiçbiriyle de sorun yaşamadım. Hem fiyat olarak daha uygun oluyor hem de kitapçıda beğendiğimiz kitaptan 1 veya 2 tane oluyor ve maalesef onlar da çoğunlukla deforme olmuş oluyor. Ama çok fazla sevip elinden bırakmaya yanaşmadığı bir kitap olursa da birlikte kasaya gidip kendisinin de işin ödeme paketleme kısmına dahil olmasını sağlıyorum. Zaten sonrası mutlaka bir kahvecide karşılıklı keyifle bitiyor.

Eğer daha önce bebeğinizle birlikte kitap alışverişi yapmadıysanız veya birlikte bir kitapçıda vakit geçirmediyseniz şiddetle tavsiyemdir. En az oyuncakçıda eğlendikleri kadar eğleniyorlar. Üstelik siz de kitapları inceleme fırsatı yakalıyorsunuz. O kadar çok seçenek arasından ilgisini çekenleri de rahatça tespit edebiliyorsunuz.

Bebeğime aldığım kitapları neye göre seçiyorum?

Çocuk kitaplarında o kadar çok seçenek var ki… Hareketli,üç boyutlu,sesli,içerisinde açılır-kapanır sayfaları olanlar (pop up) ,itme-çekme imkanı tanıyan sayfaları olanlar,çıngıraklı,boncuklu olanlar,diş kaşıyıcılı olanlar,daha neler neler… Açıkçası bebeğim olmadan önce kitapçılarda daha fazla vakit geçiriyor olmama rağmen benim de bunlardan haberim yoktu. İşin içine girince çocuk kitaplarının bildiğin derya deniz olduğunu gördüm. Önemli olan bu kadar seçenek arasından bebeğinizin seveceği,ilgisini çekecek olanları bulmak.

Seçim yaparken bebeklik döneminde ağzına sokup ısırma,yırtma, sağa sola atma gibi eğilimleri olduğunu göz önünde bulundurup; kalın kartondan olanları ve kumaş kitapları seçmekte fayda var. Üstelik bunları tutmaları da daha kolay oluyor. Sayfalarında farklı dokular bulunduran kitaplar ise ilgilerini çekmekle kalmayıp duyusal gelişimlerine de katkı sağlıyor. Kitap seçerken önce bunlarla başlayıp ilgisini hangisi çekiyorsa,gelişim düzeyine paralel tercihler yapılmalı.

Mesela Gönenç başlangıçta çok sevdiği, elinden düşürmediği kumaş kitabın şimdi yüzüne bakmıyor. Keza diş kaşıyıcılı olanın da. Bu aralar az yazılı,bol resimli olanlarla birlikte hareket edenler,üç boyutlu olanlar ilgisini daha çok çekiyor. Az yazılı,çok resimli olanlarda hikayeye bağlı kalmayıp doğaçlama anlattıklarımızı merakla dinliyor. Yani dönem dönem ilgileri değişiyor ve bir süre sonra zaten onlar bizi yönlendirmeye başlıyor.

Gelelim tavsiye edeceğim ilk kitaplara

Babydream Kumaştan Oyun Kitabı

Gönenç için aldığım ilk kitaplardan biri. Kumaş kitapların hepsinde olduğu gibi ısırmaya,yırtmaya dayanıklı. Dokunma duygusunu geliştiriyor. Bazı sayfaları ses çıkartıyor. Aynası da oldukça ilgisini çekiyor. Kancasıyla pusete asılıp dışarıda da oyalanmasını sağlıyor. Hem renkli,hem farklı kumaş dokularıyla ilgisini çekiyor. Üstelik makinada defalarca yıkamış olmama rağmen deforme olmadı. Ben Rossman dan almıştım ama oyuncakçılarda ve kitapçılarda çok fazla seçenek var. Nereden alırsanız alın ama bebeğinize alacağınız ilk kitap çeşidinin bu olmasında fayda var.

Orman Yaramazları Yollarda

Yine ısırmaya,yırtmaya hatta suya bile dayanıklı bir kitap. Zaten banyo kitabı olarak satılıyor ve gerçekten banyoda çok işe yarıyor. Kolayca tutulabilmesi,yumuşacık ve yıkanabiliyor oluşu da artılarından. Bize hediye gelmişti ama www.ormanyaramazlari.com dan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bebek Dokun Öğren Kelimeler-Pearson Yayınları

Yine ısırmaya, yırtmaya oldukça dayanıklı, 0-2 yaş aralığına önerilen zihinsel ve dil gelişimini destekleyen kitaplardan biri. Sayfaların bir tarafında tırtıklı karton,ayna,saten kumaş gibi dokunsal öğeler bulunuyor. Hem renkleri hem dokunsal kısımlarıyla bebekler için oldukça dikkat çekici. Bu veya benzeri bir kitabı bebeğinizin kitaplığına ekleyebilirsiniz.

Bebek Dokun Hisset Pofuduk Dostlar-Pearson Yayınları

Bunun için dokunma duyusuna yönelik kitapların en başarılılarından biri diyebilirim. İçerisinde bulunan resimler çizim değil hepsi gerçek hayvanlar ve dokunma kısmı için kullanılan materyaller oldukça güzel. Hayvanların yumuşacık tüylerine dokunarak isimlerini öğretmek çok keyifli oluyor. Gönenç gidip gelip tüylü olan kısımlarını seviyor.:) Yırtılmaya ve ıslanmaya karşı da dayanıklı olduğunu ekleyip ilk kitap önerileri yazımı burada bitiriyorum. En kısa zamanda yeni kitaplarla görüşmek üzere..

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.