Şubat Ayı Favorileri

Bloglarda okumayı en sevdiğim yazıların başında ayın favorileri ve bitenler ile ilgili yazılar geliyor. Hem oldukça samimi buluyorum hem de okuyana birçok konuda fikir verdiğini düşünüyorum. Bende 2018’in başında her ay yazmak için niyetlenmiştim niyetlenmesine de ancak şubat ayı için yazabildim. Onu da martın ortasına yetiştirebildim ya neyse 🙂 Ama bundan böyle elimden geldiğince her ay hem Gönenç’ in hem benim favorilerimizi paylaşayım diyorum. Umarım siz de seversiniz.

Gönenç’in Şubat Ayı Favorileri

Kelime: Dede

İlk kelimesi baba olan Gönenç dedeyi öğrenince baba demeyi unutmuş gibi sürekli dede demeye başladı. Başka kelimeler öğretmeye çalıştığımızda, sevindiğinde, kızdığında, istediği şey olmadığında söylediği tek şey “de-de”. Sadece ses tonu ve mimikleri değişiyor o kadar. Buna en çok sevinenler ise tahmin edeceğiniz gibi dedeleri 🙂 Bir de son günlerde “deel deeel” merakı başladı o başka 🙂

Yemek: Yoğurt

Bebekler Neden Yoğurt YemeliBu ay dişlerinden dolayı fazlasıyla iştahsız ve mızmız olduğundan severek ve gerçekten yediği tek şey ev yoğurdu oldu diyebilirim. Ben de zorlamadan, fazla üzerine gitmeden diğer yemekleri yoğurdun yanında yedirmeye çalıştım ama maalesef pek başarılı olamadım. Bazen de ayran yapıp verdim o halini de çok sevdi. Bu arada nasıl yoğurt yapıyorum, bebeğimiz için yoğurdun faydalarını da paylaşmıştım. Onlara da tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Oyuncak: Top Havuzu

Çok severek oynadığı başka oyuncakları olsa da top havuzu bu ay da favorisiydi. Her kullanışında keşke daha önce alsaymışım dedim. Biz @imaginariumturkiye den aldık. Aldığımız dönemde gümrük sıkıntısı olduğundan çok zor bulduk ama şimdilerde şubelerde görüyorum. Top havuzu, kenar korumaları ve 100 adet top çıkıyor paketin içinden. Kendi kendine oturabilen bebekler için ideal. Hem keyifli vakit geçiriyorlar hem de siz işlerinizi yapabiliyorsunuz. Ama her ihtimale karşı yalnız bırakmayıp göz hapsinde tutmakta fayda var.  Bizim sonuna kadar hakkını verdiğimiz bir oyuncak olduğundan gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Oyun/Şarkı: Gel babası

Her bebek gibi Gönenç de buna bayılıyor. Son günlerde en sevdiği şeylerden biri ben şarkıyı söylerken elini açıp kapatmak ve kapıya bakıp bakıp babasını aramak 🙂 Bir de babasının gelme saati yaklaşınca pencere kenarında bunu yaparken babasının geldiğini görünce yaşadığı mutluluk var ki.. İşte onu anlatmamın imkanı yok.

Kıyafet: Hırka

Son günlerde giydirmeyi en çok tercih ettiğim şey uzun kollu badi üzerine hırkalar oldu. Özellikle dışarıda uyuyacağı zaman hırkasını çıkartıyorum uyanınca giydiriyorum, böylece terleme/üşüme derdi olmuyor. Hamileyken elim hep tulumlara gitmiş; tulumların daha kullanışlı olduklarını düşünmüştüm. Ama kullanmaya başlayınca öyle olmadığını alt-üst ve hırka kombinlerinin çok daha pratik olduğunu gördüm. Hem altını almak daha kolay oluyor hem havaya göre giydirip çıkartmak. Öyleyse bu da hamilelere, bebek alıverişi yapanlara benden minik bir tavsiye olsun .

Bakım ürünü: Bioderma Atoderm Preventive

Gönenç maalesef egzamaya yatkın bir bebek. Daha önce kollarında ve bacaklarında kızarıklıklar oluşunca doktorumuzun da önerisiyle almıştık bu kremi. Yakın zamanda avokado deneyice ve kızarıklıkları tekrarlayınca yine sık sık kullanmak durumunda kaldık. Krem tamamen geçirmese de biraz olsun hafifletiyor. Dokunan yiyeceği yemeyi bıraktıktan 1-2 gün sonra da tamamen geçiyor. Aslında ilaçtan çok koruyucu bir bakım kremi. Eğer böyle bir sorununuz varsa veya bebeğinizin cildi çok kuruysa doktorunuza da danışarak deneyebilirsiniz. Hatta ben aynı serinin duş yağını da aldım o da oldukça başarılı.

Kitap: Hart! Minik Köpek (Mikado Çocuk Yayınları-Jo LODGE)

Malumunuz bizimki kitapları pek seviyor. Bu ay en sevdiği, eline her aldığında gülümsediği, oynadığı, hatta yırttığı(!) kitap Minik Köpek oldu. Mikado Çocuğun bu serisinde 6 tane kitap bulunuyor. Hareketli, itmeli, çekmeli çok sevimli kitaplar. İnanın benim de çok hoşuma gidiyorlar. 36 ay üzerine önerilen bir kitap olsa da hatta bizimki itme-çekmelerin henüz tamamını yapamasa da çok çok sevdi.

Benim Favorilerim

Bakım ürünü: Sebamed El ve Tırnak Balsamı

Gün içerisinde ellerimi o kadar çok yıkamak zorunda kalıyorum ki.. Hem ellerim hem de tırnaklarım daha önce hiç olmadığı kadar kuruyup, artık canımı yakmaya başlayınca çözüm ararken karşılaştım bu ürünle. Hem ellerime hem tırnaklarıma çok iyi geldi. Ürün hafif yapılı ve çok hızlı emiliyor ama buna rağmen verdiği nem oldukça iyi. Üstelik tırnaklarım da toparlandı. Artık daha parlak ve daha az kırılıyor. Kokusu da oldukça hafif ve güzel. Tam çantaya atmalık minik boyu da var. Benzer sıkıntılarınız varsa ve ürün arayışındaysanız bir şans verebilirsiniz bence.

Elmalı Turta

Elmalı Turta Nasıl Yapılır

Pişerken evi saran o güzel kokuyu kış aylarına çok yakıştırdığımdan mıdır bilmem kışın canım en çok elmalı tart/elmalı kurabiye istiyor. Pastanelerdeki fazla tatlı ve margarin deposu hallerini pek sevmediğimden kendim yapmaya çalışıyorum. Önceden elmalı kurabiye yapmayı tercih etsem de tart biraz daha kolayıma geldiğinden bu ayın favorisi oldu. Belki siz de yaparsınız diye elmalı turta tarifini şuraya ekliyorum.

Kitap: Rüyalar Anlatılmaz-Nermin Yıldırım

Unutma Beni Apartmanıyla tanışıp kalemine, anlatımına, hikayelerine bayıldığım Nermin Yıldırım’ın okuduğum ikinci kitabı bu ve eminim ki asla son olmayacak. Eski hızımda okuyamasam da bulduğum her fırsatta elime alıp zevkle, merakla okudum. En kısa zamanda daha ayrıntılı olarak size de bahsetmeyi çok isterim. Ama siz benim bahsetmemi beklemeyin en kısa zamanda tanışın kendisiyle.

Temizlik Ürünü: Rossman’ın Islak Yer Silme Mendilleri

Yemek saatlerimiz malum bol bol yerlere dökmeli, saçmalı geçiyor. Bu mendiller de anında müdahaleyi kolaylaştırıyor. Hatta hızımı alamayıp hızlıca bütün mutfağı sildiğim oluyor. Islak zemin ve parke olmak üzere iki çeşidi mevcut ben ikisini de severek kullanıyorum. Hem parkeye zarar vermiyor hem de sildiğiniz zemini kayganlaştırmıyor. Üstelik kalınlığı ve dozunda ıslaklığıyla da hem kolay hem de kalıntı bırakmadan silmenize imkan sağlıyor. Bu aralar pratik olan her şey kabulüm olduğundan bunlara da bayıldım desem yeridir.

Şubat ayı favorilerimiz böyle. Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Eğer merak ettiğiniz, ayrıntılı anlat dediğiniz veya mart ayında şunu da ekle dediğiniz şeyler varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim. Sevgiyle kalın.

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.